Coraz większą popularnością cieszą się wyroby wędzarnicze wykonane w domowej wędzarni. Konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, co jedzą, dlatego produkty wędzone w supermarketach tracą na ich zainteresowaniu. Wędzenie to także świetny pomysł na kreowanie nowego hobby, ale także eksperymentowania z aromatami i smakami. Co więcej, wędząc na własną rękę, unikamy wszelkich konserwantów oraz zbędnych dodatków. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad własną wędzarnią, to czas zakasać rękawy!

Kto powinien mieć własną wędzarnie?

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wędzić samemu, to absolutnie nie jesteś skazany na kupne produkty wędzarnicze. Innym wyjściem jest użyczenie wędzarni od sąsiada lub zakup mięsa u rzeźnika, gdzie można poprosić o uwędzenie. Będąc przekonanym o chęciach wędzenia, warto wówczas przemyśleć zakup własnej wędzarni. W takim wypadku koniecznie sprawdź nasze urządzenia wędzarnicze!

Chcesz zbudować wędzarnie samodzielnie? Jest to możliwe, na pierwszy rzut oka nawet nieskomplikowane, ale można po drodze popełnić kilka błędów. Na samym początku warto porozmawiać z doświadczonym wędzarnikiem, który z pewnością udzieli paru złotych zasad, które należy wziąć pod uwagę. Trzeba także pamiętać, że każdy krok oraz zużyte materiały będą miały bezpośredni wpływ na jakość, smak i aromat wędzonych mięs, ryb i serów. Zaczynając od samego początku, musisz wiedzieć, że istnieją dwa sposoby wędzenia – wędzenie na zimno i wędzenie na gorąco. Temperatura dymu jest bardzo istotna, szczególnie jeśli zależy Ci na osiągnięciu konkretnego efektu. Następnie, im dłuższy kanał wędzarniczy, tym niższa temperatura dymu w komorze. Wędzarnie, które nie posiadają kanału wędzarniczego, nie mają możliwości wędzenia na zimno, ponieważ dym nie ma, kiedy zmniejszyć swojej temperatury.

Jaka powinna być konstrukcja wędzarni? Jak ją zrobić?

Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytania, rodzaj wędzenia chcemy mieć oraz jaka odległość od paleniska nas interesuje. Wbrew pozorom to właśnie wędzenie na zimno wymaga większej wiedzy oraz doświadczenia.

W przypadku wędzenia na gorąco trzeba pamiętać o minimalnej odległości 0,5 metra oraz maksymalnej 1 metra od paleniska. Decydując się na wędzenie na zimno, to kanałem dymnym należy oddzielić tę odległość o długości do 5 metrów. Jeśli nie chcesz wybierać pomiędzy wędzeniem na zimno i gorąco, możesz tego dokonać. Należy wówczas wziąć pod uwagę konieczność wybudowania dwóch palenisk. Sama wędzarnia powinna zostać zbudować w odległości dwóch metrów od tych palenisk. Jej wysokość musi wynosić co najmniej 1 metr, a palenisko musi posiadać przynajmniej 30 cm głębokości. W większości przypadków jest ono murowane lub żeliwne.

Wędzarnia domowa często wygląda jak niewielki domek i powinna stać w możliwie suchym miejscu w ogrodzie i w takim miejscu, aby dym nie przeszkadzał sąsiadom.

Jaką wędzarnię wybrać na początek?

Wędzarnia murowana z cegły, kamienia, z beczki (metalowa) oraz wędzarnia drewniana są rodzajami wędzarni, które mamy do wyboru. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz potrzeb, ponieważ każda z tych wędzarni jest odrobinę inna.

Wędzarnia domowa jest dosyć prosta do wykonania samodzielnie. Tak czy inaczej, należy pamiętać, aby przed budową zrobić profesjonalny projekt. Jest to szczególnie przydatne, kiedy osoba budująca wędzarnie robi to pierwszy raz. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby postawić wędzarnię na „nóżkach”, aby móc wykonać montaż rury od dołu. Przydatnym gadżetem okaże się także termometr, który pozwoli na kontrolę na kontrolę temperatury w komorze wędzarniczej. W naszej ofercie znajduje się gotowa drewniana wędzarnia Small Smoker DM20.

Wędzarnie murowane buduje się z kamieni naturalnych, bloczków betonowych lub cegieł klinkierowych, które są łączone ze sobą przy pomocy zaprawy. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że murowany typ wędzarni jest nieco bardziej skomplikowany do wykonania.

Nieestetyczny wygląd wędzarni z beczki sprawia, że stosunkowo niewiele osób się na nią decyduje. Z drugiej strony wykonanie metalowej wędzarni z beczki nie wymaga wielkiego nakładu finansowego. Niestety trwałość także nie jest taka, jakbyśmy sobie tego życzyli, ale przynajmniej można ją w prosty sposób wykonać w następujących krokach:

 

  • Wytnij dno i pokrywę beczki, a na spodzie zamontuj siatkę, która ma funkcję filtra;

  • wewnątrz beczki należy zamontować specjalne drążki z zamocowanymi haczykami;

  • uszczelnij górę;

  • wędzarnia jest łączona z rurą i paleniskiem.

Jaki jest najlepszy termometr do wędzarni?

Rynek termometrów do wędzarni jest niezwykle rozwinięty. Rodzaj termometru można dobrać w zależności od potrzeb oraz warunków technicznych, jakie to urządzenie powinno spełniać.

Termometry analogowe nadają się do amatorskiego zastosowania. Składają się z tarczy, wskazówki i sondy. Takie termometry są nierzadko wyposażone w szpikulec, który pozwala sprawdzić temperaturę wewnątrz mięsa. Termometr analogowy do wędzarni montuje się na głównie na drzwiczkach, ale można to także zrobić na jednej ze ścian wędzarni. Pomimo delikatnie błędnego odczytu jest to jeden z najpopularniejszych wyborów osób rozpoczynających przygodę z wędzeniem.

Termometry analogowe nadają się do amatorskiego zastosowania. Składają się z tarczy, wskazówki i sondy. Takie termometry są nierzadko wyposażone w szpikulec, który pozwala sprawdzić temperaturę wewnątrz mięsa. Termometr analogowy do wędzarni montuje się na głównie na drzwiczkach, ale można to także zrobić na jednej ze ścian wędzarni. Pomimo delikatnie błędnego odczytu jest to jeden z najpopularniejszych wyborów osób rozpoczynających przygodę z wędzeniem.

Temperatura i czas wędzenia szynki

Wędzenie w temperaturze 12-24°C nazywa się wędzeniem na zimno, a sam proces wędzenia trwa nawet kilkanaście godzin. Ilość godzin wędzenia zależy od gęstości dymu i rodzaju mięsa. Innym sposobem wędzenia jest wędzenie na ciepło w temperaturze 30-50°C, które trwa do 48h. Możliwe jest także wędzenie na gorąco w temperaturze 40-60°C, a sam proces wędzenia trwa 60 minut. Po upłynięciu czasu należy wędzonkę ostudzić w czasie doby.

Termometry cyfrowe wyróżniają się tym, że temperaturę odczytuję się z wyświetlacza. Nie jest także tajemnicą, że tego typu termometry wymagają podłączenia do zasilania.

Inną opcją są termometry elektroniczne, które także montuje się wewnątrz wędzarni. Przy pomocy tego typu urządzenia nie sprawdza się temperatury wewnątrz mięsa.

Również w przypadku termometrów do wędzarni technologia się rozwija. Dzięki temu można nabyć termometry, które są wyposażone w Bluetooth i Wi-Fi. Decydując się na zakup termometru, należy wziąć pod uwagę stosunek jakości do ceny, a także funkcje, na których nam zależy w naszej wędzarni. Ważny jest także fakt, ile sond będzie potrzebnych do wędzenia. Istnieją marki, które oferują tego typu urządzenia w wersji bezprzewodowej.

 

Jakie drewno do wędzenia?

Do wędzenia używa się drewna liściastego, ponieważ drewno iglaste posiada zbyt dużo żywicy. Od rodzaju użytego drewna będzie w dużej mierze decydował smak wędzonych produktów. Każdy rodzaj drzewa powoduje inny zapach dymu, który później nadaje aromat wędzonym przetworom. Nie ma uniwersalnego zastosowania. Najlepiej przetestować różne drewna, przyprawy oraz sposób wędzenia, aby odnaleźć swój idealny smak potraw. Zbudować wędzarnię jest dosyć prosto, ale smakowite wędzenie wymaga odrobiny wprawy, dlatego nie zniechęcaj się, gdy za pierwszym razem nie otrzymasz rezultatu, jakiego byś się spodziewał. Znalezienie odpowiedniej temperatury dymu, mieszanki do zaprawy, ulubionego smaku mięsa, wędlin oraz serów wymaga cierpliwości. Doskonałe przepisy nie rodzą się od razu, dlatego musisz dać temu trochę czasu. Żaden doświadczony wędzarz na początku nie wiedział jak zbudować wędzarnię oraz nie znał idealnych receptur. Nie należy się zniechęcać, ale z każdym kolejnym razem dążyć do wymarzonego smaku.

5/5